Translate: 
EnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish

Problem z odświeżaniem obrazków na boo.pl?

Logo boo.plRaz na jakiś czas na forum boo.pl pojawia się pytanie dotyczące problemu z obrazkami. Objawia się on tym, że po podmianie już istniejącego obrazka (o tej samej nazwie) poprzez FTP, po wejściu na stronę która go zawiera, wciąż widać stary obrazek zamiast nowego.

Problem ten jest spowodowany dosyć agresywnym cache’owaniem danych wysyłanych do użytkownika. Każde zapytanie o witrynę www wysłane do boo.pl przechodzi przez wyspecjalizowany serwer pośredniczący, który zapamiętuje pobrane obrazki. Dzięki temu następnym razem gdy któryś z użytkowników wejdzie na taką stronę, dane pobierane są już tylko z serwera pośredniczącego a nie głównej maszyny. Oszczędza to moc głównego serwera boo.pl do celów obsługi PHP, zamiast zaprzątać ją ciągłym pobieraniem statycznych obrazków. Efektem ubocznym jest jednak to, że maszyna pośrednicząca w celu szybkiej obsługi użytkownika nie sprawdza za każdym razem, czy obrazek który posiada w swojej pamięci nie został w międzyczasie zmieniony na głównej maszynie boo.pl (taka synchronizacja następuje raz na kilkaset sekund). Aby wymusić „zauważenie” zmiany, można wykonać kilka różnych rzeczy:

a) Wejść przeglądarką na stronę z podmienioną grafiką i wcisnąć Ctrl+F5 (co ciekawe, ten sposób nie zawsze działa z FireFox’em, najlepiej zrobić to z poziomu Internet Explorera). Taka operacja wymusi na serwerze pośredniczącym ponowne odczytanie wszystkich obrazków występujących na danej stronie. Warto pamiętać o tym, że operację tę trzeba powtarzać po każdej zmianie obrazków na stronie.

b) Ustawić w panelu administracyjnym boo.pl czas przechowywania obrazków na serwerze pośredniczącym/przeglądarce klienta na 0 sekund. Link do opcji: http://www.boo.pl/?admin,www,akcelerator . Od momentu zmiany tych parametrów do chwili ich zastosowania przez serwer może minąć jednak do 6 godzin (co taki czas odczytywane są zmiany w konfiguracji serwera). Metoda ta jest o tyle lepsza od a), że jest jednorazowa. Serwer od tego momentu nie cache’uje obrazków i są one aktualne za każdym razem.

Dodaj odpowiedź